Aktivizácia prijímateľa sociálnej služby je cieľavedomá činnosť zameraná na zachovanie, obnovu alebo rozvoj jeho osobnostných a individuálnych schopností. Prioritou CSS Slniečko je zabezpečiť obyvateľom zariadenia prístup k rôznym druhom aktivizácie, ktoré zohľadňujú ich potreby a preferencie, za pomoci ktorých môžu rozvíjať svoje kognitívne schopnosti a zručnosti v oblasti zamestnávania, vzdelávania alebo v iných oblastiach tak, aby mohol naplniť predstavu o svojom sociálnom postavení v živote. Rozvoj zručností je prispôsobený osobným preferenciám prijímateľa sociálnej služby, jeho veku, zdravotnému stavu a individuálnym schopnostiam a môže obsahovať aj rozvoj každodenných zručností vrátane úkonov starostlivosti o seba.

Formy aktivizácie prijímateľov v zariadení

V rámci Pracovnej terapie sa snažíme u prijímateľov rozvíjať a upevňovať pracovné návyky najmä v terapeutickej kuchynke, kreatívnej, krajčírskej a keramickej dielni. Veľká časť pracovnej terapie je realizovaná v exteriéri zariadenia (skleník s priľahlými záhončekmi, ovocný sad, kvetinové záhony...). Pracovná terapia je realizovaná taktiež v spoločných priestoroch a na izbách prijímateľov. Prijímatelia, ktorí majú záujem a zdravotný stav im to umožňuje, sú v aktivizovaní prostredníctvom Úradu práce sociálnych vecí a rodiny a pracujú v zariadení na rôznych pracovných pozíciách.

Muzikoterapia ako pojem pochádza zo spojenia gréckych slov „therapeineiro“ = liečenie a „moisika“ = hudba.  Ide o terapeutickú modalitu, ktorá využíva hudbu a hudobné prvky ako nástroj na zlepšenie psychického, fyzického, emocionálneho a sociálneho zdravia. V našej organizácii využívame činnosti s prvkami Muzikoterapie vo vyhradených priestoroch, ako napríklad miestnosť pre Muzikoterapiu, Snoezelen miestnosť, relaxačné miestnosti miestnosť pre Bazálnu stimuláciu .....

Dramatoterapia  Slovo dramatoterapia pochádza z gréckých slov dram a therapeia. Pod drámou môžeme rozumieť buď literárny druh, alebo vážnu, nešťastnú udalosť. Slovo therapeia znamená liečenie. Voľne teda môžeme preložiť dramatoterapiu ako liečenie, prevažne intaktných jedincov pomocou drámy.  V zariadení využívame činnosti s prvkami vyššie uvedenej dramatoterapie. Na tento druh terapie využívame spoločenskú miestnosť s javiskom.

Arteterapia využíva výtvarné umenie v procese terapie. Klient vyjadruje svoje pocity aj inou než verbálnou cestou. Za najvýznamnejšie považuje vzťahy aj interaktívny proces v skupine klientov, v ktorom vzniká samotné dielo. Arteterapia sa veľmi často spája s výtvarným umením. Pre splnenie svojho cieľa využíva prostriedky, ktorými sú kresba, maľba, modelovanie, sochárstvo, grafika  iné ... Nie všetci odborníci ju však spájajú len s výtvarným umením. Mnohí pod pojmom arteterapia rozumejú liečbu rôznymi druhmi umenia. Arteterapeutické techniky sú súčasťou denných aktivít našich prijímateľov a sú veľmi obľúbené.

Snoezelen je terapeutická metóda, ktorá sa realizuje v príjemnom a upravenom prostredí  pomocou svetelných a zvukových prvkov, vôní a hudby, ktoré vytvárajú  pocit uvoľnenia, pohody, ale aj stimulujú,  aktivizujú, prebúdzajú záujem. Prostredie znižuje pocity strachu úzkosti, vyvoláva pocity istoty a bezpečia, podporuje socializáciu a rozvoj vzťahov, prináša radosť, zábavu, relaxáciu, zlepšuje kvalitu života a rozvoj osobnosti. Napomáha k vytvoreniu vzájomnej dôvery, uvoľnenosti, komunikácií. Zariadenie disponuje niekoľkými miestnosťami na Snoezelen terapiu a táto terapia je realizovaná prostredníctvom vyškoleného personálu.

Liečebná rehabilitácia (fyzioterapia) je komplexný proces, ktorý zlepšuje priebeh ochorenia, zmenšuje deficit a urýchľuje znovuzaradenie pacienta. Komplexnosť procesu je daná tým, že chápe človeka ako celok, ktorý má ťažkosti telesné, i duševné. Prevencia slúži na udržanie prinavrátených schopností osoby alebo funkcií.  Na realizáciu liečebnej rehabilitácie máme v zariaadení zriadenú rehabilitačnú miestnosť.

Koncept bazálnej stimulácie je komunikačný, interakčný a vývoj podporujúci stimulačný koncept. Môžeme ho definovať ako liečebno- pedagogický koncept. Je chápaný ako stratégia myslenia poskytovateľov starostlivosti s cieľom priblížiť sa vnímaniu a potrebám tým, o ktorých sa staráme. Základne prvky konceptu bazálnej stimulácie sú pohyb, vnímanie a komunikácia. V zariadení realizujú bazálnu stimuláciu vyškolení pracovníci, ktorí pri svojej práci využívajú rôzne techniky, postupy a pomôcky.

Biblioterapia je terapeutický prístup využívajúci knihy a iné formy literatúry, spravidla spolu s tradičnejšími terapeutickými spôsobmi, na podporu duševného zdravia. Hlavným cieľom by malo byť dokázať zahĺbiť sa do problému a snažiť sa mu porozumieť.

Zariadenie má na účel biblioterapie zriadenú vlastnú knižnicu s rôznou literatúrou.

Okrem vyššie uvedených foriem aktivizácie ponúka zariadenie prijímateľom rôzne krúžky, výlety, podujatia, oslavy a iné. Spirituálne naplnenie nájdu naši prijímatelia v internej kaplnke alebo v miestnom kostole. Zariadenie spolupracuje v rámci prepájania a sieťovania prijímateľov s rôznymi inštitúciami, dobrovoľníkmi, priateľmi a rodinami prijímateľov. Všetkým prijímateľom je zabezpečovaná zdravotná starostlivosť a iné podporné služby (kaderník, pedikúra, Sociálna poisťovňa, banka, polícia, ÚPSVaR..).